INFORMATION

Yalan Dünya dizisi neden bitiyor? Dizinin yayından kaldırılmaya karar verilmesinin başlıca sebebi tabiki reytinglerin düşmesi oldu. Peki reytingler neden düştü? İşte araştırmamız.

Yalan Dünya dizisi geçtiğimiz sezonun ortasında reytinglerini kaybetmeye başlamıştı. Peki milyonların izlediği dizi neden reyting kaybetmeye başladı, işte sosyal medya araştırmamızın nihayeti.

1. Absürdizm’in dozunu aşması

Yalan Dünya dizisi neden bitiyor?04

Gerçek olmayacak kadar sahte karakterlerin bir araya gelmesi ve inandırıcılıktan çok uzak olması diziyi paçasından aşağıya çekmeye başladı. Çünkü sadece Gülse Birsel’in komik bulup yazdığı sahneleri izleyici komik bulmayınca bu absürdlüklerin iticilik oluşturması kaçınılamazdı. Belli karakterleri başarılı bulunsada Cihangir’de bile bu kadar abuk karakterler olamazdı.

2. Yüksek maliyet

Yalan Dünya dizisi neden bitiyor?01

Geniş bir plato üzerinde çekimleri gerçekleşen dizinin, bir iki puan reyting düşüşünde bile hemen yayından kaldırılması düşünülecek bir maliyete sahip olmasıdır.

3. Sadık izleyicinin de kanal değiştirmesi

Avrupa Yakası’ndan sadık ve kronik bir izleyici kitlesine sahip olan dizi zamanla bu kitleyide kaybetmeye başladı. Dizi Avrupa Yakası’ının ekmeğini uzun süre yedi de diyebiliriz. Neden bıraktının cevabı çok fazla sebep oluşturuyor, bunların başında Gülse Birsel ile ilgili konular (madde 4) yer alırken diğer bir başlıca sebep ise insanların artık daha inandırıcı bir hikaye aramasıdır.

4. Ben oldum, ben bilirim tafraları

Yalan Dünya dizisi neden bitiyor?03

Gülse Birsel ve Yalan Dünya dizisi için bu kanı da küçümsenmeyek kadar sosyal medyada hakim. Kronik izleyinin dışındaki Yalan Dünya izleyicisinin Gülse Birsel’in senoryada fazlasıyla özgüvene sahip olması izleyicide küçümsenme etkisi uyandırdı. Mesela İllüminati ile ilgili yaptığı bölümde İllüminatiyi yok saymıştı ve böyle birşeyin sadece cahil insanlar tarafından konuşulduğunu dizi de işlemişti. Üzerinde sayısız kitap yazılan, belgeseller hazırlanan, bu oluşum ile ilgili dahil olan yüzlerce insanın açıklamalarını görmezden gelip, illüminati yok demesi aynı şekilde izleyicide küçümsenme etkisi yarattı. Bu da Gülse Birsel’in “illüminati zirvedekiler içindir, ben zirvedeyim burada böyle birşey yok” demesi varsayımını çıkarttı.

Çok fazla medyada göremediğimiz Gülse Birsel nadirende olsa yayınlanan röportajların her ne kadar şirin bir kız görünmek istese de aksi durumlar görünmektedir.

Yeni sezonun son bölümünde şarkı söylerken kendini “öküz gibi sesim var” diyerek övmesi de ayrıca bir antipatiklik yarattı.

5. Yeni sezon yeni projeler

Geçen sezonun bitmesiyle bir çok yaz dizisi başladı ve bu yıl geçen sezonlara göre yaz dizileri daha çok başarı sağladı. Yaz dizilerinin bir çoğu hala yayına devam ediyorlar. Geçen sezondan Cuma günleri dışında yayınlanan başarılı projelerde teker teker yayına başlayınca Yalan Dünya dizisinin reytigini korumak için yeni bir yayın günü belirlemek zorunda kalındı. Zaten geçen sezondan reyting sahibi diziler var, bir de yaz sezonundan başlamış başarılı projeler; yapılması gereken tek şey dizinin gününü değiştirip karşısına en zayıf dizileri getirmekti. Nitekim Çarşamba gününe alarak Star TV’nin Köylü Güzeli dizisinin karşısına koydular. Ve herşey burada koptu…

6. Gerçekcilik ve doğal komedi üstün geldi

Yalan Dünya dizisi neden bitiyor?02

Yeni sezonda yayın günü Çarşamba olarak değiştirildi. En zayıf rakip olarak gördükleri Köylü Güzeli, Yalan Dünya dizisini ezdi geçti. Herkes dizinin yayına başladığını bilmiyor olabilir denildi ama Köylü Güzeli ikinci haftada reyting rekoru kırdı. İzleyici uydurma Nurhayat karakterini izlemektense gerçekçi bir karakter olan Bünyamin’ izlemeyi tercih etti.