INFORMATION

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Torku Konyaspor’un başkanı Ahmet Şan, “Türk futbolunu hep beraber ileri götürelim. Maalesef yapılanlardan ders çıkarılmıyor. Birileri 4. yıldız, birileri başka bir şeylerin peşinde. Bunların uğruna Türk futbolu ‘irtifa’ kaybetmeye devam ediyor” dedi.

Şan, yaptığı açıklamada, hafta sonu yapılan programlarda genellikle İstanbul takımlarının ve biraz da Trabzonspor’un konuşulduğu söyledi.

Genellikle Anadolu takımlarının hiç konuşulmadığını belirten Şan, Anadolu kulüplerinin İstanbul takımlarıyla oynuyorlarsa belki bir cümle adlarının geçtiğini dile getirdi.

Şan, Türk futbolunun bu şekilde ilerlemeyeceğini vurgulayarak, “Türk futbolunda özellikle 3 Temmuz sürecinde ‘ligimiz değer kaybedilmesin’ denildi. Ancak bu zamandan geriye dönülüp bakıldığında acaba değer mi kaybetti, değer mi kazandı.

Onun cevabını kamuoyu zaten biliyor” ifadelerini kullandı.

– “Hakemlerimiz kimseden çekinip korkmasın”

Kulüpler olarak, her sezon başında Türkiye Futbol Federasyonu’nun talimatlarına uyacakları için taahhütname imzaladıklarını anımsatan Şan, şöyle devam etti:

“Buna herkesin uyması lazım. Uymazsa cezasını çekecek. Hakemlerimiz için de geçerli. Futbol kurallarını takım ve kulüp ayırt etmeden uygulaması lazım. Hakemlerimiz kimseden çekinip korkmasın. ‘Ben bu kararı verirsem, televizyonda benim aleyhime konuşurlar’ diye düşünüyorlar. Olmaz böyle bir şey, rahatlıkla çalsınlar. Ben adaletten yanayım. Bizim lehimize de haksız karar verilsin istemiyorum. Herkese adil davranılsın. Sonuçta Avrupa liglerinde de büyük takımlara da hakemler hatalı kararlar verebiliyor. Ancak orada hiçbir taraftarın sokağa döküldüğünü görmedim.”

– “Gündemi belirleyenlerin İstanbul takımlarının yöneticileri oluyor”

“Her konuda gündemi belirleyenlerin İstanbul takımlarının yöneticileri oluyor” diyen Şan, şunları kaydetti:

“Kamuoyu artık biraz da başka söylemlere de kulak versin. Futbolda günümüzde fanatizme yönelik kötü alışkanlıkları devam ediyor. Spor hani barış ve kardeşlik demekti. Ancak futbolda hala ayrılıkçı söylemler devam ediyor. Türk futbolunu hep beraber ileri götürelim. Maalesef yapılanlardan hiç ders çıkarılmıyor. Birileri 4. yıldız, birileri başka bir şeylerin peşinde. Bunların uğruna Türk futbolu ‘irtifa’ kaybetmeye devam ediyor. Yıldız savaşı verenler, lütfen o yıldızları takmasınlar. Bu sene başka bir takım şampiyon olsun. Türkiye’nin gündemini bu tür lüzumsuz konular ve konuşmalarla işgal etmeyelim. Başka gündemlerin olması lazım.”.