Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekvator Ginesi’nde düzenlenen Afrika Birliği zirvesinde konuştu. 5 bin kişinin ölümüne neden olan Ebola salgını ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, insani yardım adı altında gizli faaliyetler yürüten örgütlere karşı işbirliği içinde olunması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar;

Afrika Kıtasının yaşadığı dönüşümden çok büyük mutluluk duyuyoruz.

Biz kendimizi Afrika ile aynı geminin yolcuları hissettik. Afrika’nın yaşadığı acılara insani olarak yaklaştık. Başarılarıyla da onur duyduk. Tıpkı Osmanlı da olduğu gibi Afrika halklarını kader ortağımız olarak gördük.

Başbakanlık görevimde Afrika ile ilişkilere önem verdik. Kıta ile ilişkileri yoğunlaştırma gayreti içinde olduk. 2009 yılında Türkiye’nin Kıta da 12, Afrika’nın ise Ankara’da 10 Konsolosluğu bulunuyor.  Her yıl Türkiye ile Afrika arasında kültür turizm açısından 200 bini aşan rakamlara ulaştı. Bu sayı her yıl artıyor ve artmaya da devam edecek. Afrika’da yatırımlarımızın toplamı 6 milyar dolara ulaştı.

Türkiye Ebola için 5 milyon dolar kaynak ayırdı

Son dönemdeki EBOLA salgını ile zor dönemler yaşandı. Türkiye salgın ile Afrikalı kardeşlerimize 5 Milyon dolar kaynak ayırdı. Sağlık alanı Afrika ile ilişkilerimiz açısından son derece önemli.

Faaliyet gösterdikleri her ülkede gizli yapılanmalara giren örgütler konusunda Afrika Birliği ülkelerin hassas olmasını umuyoruz. Eğitim ve insani yardım adı altında casusluk ve her türlü bilgi paylaşımı yapan örgütlere karşı Afrika Birliği üyesi ülkeler arasında işbirliği olması konusunda şüphem yok. Zirvenin düzenlenmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum, Afrika Birliği Zirvesi’ne ev sahipliği yapmak için sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmek istiyorum.

Yeni Şafak