INFORMATION

Yeni iç güvenlik paketi, güvenlik güçlerine molotof kokteyline karşı ölçülü silah kullanma yetkisi tanırken sapan kullanımına da hapis öngörüyor

Hükümet, kamu düzeninin sağlanmasına yönelik yeni tedbirlerin yer aldığı iç güvenlik paketini Meclis Başkanlığı’na sundu. Polisin yetkilerini artıran, molotof kokteylini silah sayan ve toplumsal eylemlerde demir bilye ve sapan kullanımına da hapis cezası öngören tasarıda nüfus hizmetlerinin hızlanması ve bürokratik işlemlerin azaltılmasına yönelik düzenlemeler de yer alıyor. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin kanun tasarısı ile getirilen düzenlemeler şöyle:

POLİSİN YETKİSİ ARTIYOR

Kişinin üstü ve eşyası ile aracının dışarıdan bakıldığında görünmeyen bölümleri, İçişleri Bakanlığı’nın belirleyeceği usuller çerçevesinde kolluk amirinin yazılı, acele hallerde ise sözlü emirle aranabilecek. Sözlü emir 24 saat içinde görevli hakimin onayına sunulacak. Polis, kendisinin veya başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, koruma altına alabilecek, uzaklaştıracak, yakalayabilecek.

ADRESTE İFADE

Polis, müşteki mağdur veya tanık ifadelerini ikametinde veya işyerinde alabilecek.

MOLOTOFA KARŞI SİLAH YETKİSİ

Polis, kendisine veya başkalarına, işyerlerine, konutlara, kamu binalarına yönelik molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı silah kullanabilecek. Ancak bu yetki, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve bu ölçüde olacak.

YETKİ DENETİMİ

Polisin keyfi uygulamaların önüne geçmek için Meclis ve Başbakanlık Teftiş Kurulu denetimi devreye girecek.

MOLOTOF VE HAVAİ FİŞEĞE HAPİS

Toplumsal olaylarda molotof, havai fişek, el yapımı patlayıcı, bilye, sapan, taş ve sopa gibi maddeler kullananlar 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası alacak. Ceza ertelenemeyecek. Kimliklerini gizleyecek şekilde yüzlerini tamamen veya kısmen kapatanlara da 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek.

VANDALLAR ÖDEYECEK

Toplumsal eylemlerde devletin ve vatandaşın malına zarar veren, zararı karşılayacak.

ÖNLEME HAPSİ

Toplumda infial oluşturan, öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, fuhuş, hırsızlık, yağma, uyuşturucu imal ve ticareti gibi suçlarda suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla mülki amirlerce belirlenecek polis amirlerine hakim kararı olmadan 24 saat gözaltı yetkisi veriliyor. Kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek olay ve toplu işlenen suçlarda bu süre 48 saate çıkacak.

VALİYE YENİ YETKİLER

Vali, kolluğa suçun aydınlatılması için gereken önlemlerin alınması amacıyla doğrudan emir verebilecek. Vali, kamu düzeni ve güvenliği, kişilerin can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla belediye, kamu ve kuruluşlarının itfaiye, ambulans, iş makinası gibi araç ve gereçlerinden yararlanabilecek. Bu emri yerine getirmeyen veya geciktirenler, doğacak zararı ödemek zorunda kalacak.

TELEFON DİNLEMESİ

Acil durumlarda telefon dinlemesine ilişkin hakim kararının 24 değil, 48 saat içinde istenebilecek.

ANKARA TEK YETKİLİ

Dinleme kararı ile ilgili yetkili ve görevli hakim ise Ankara Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olacak.

Jandarma, İçişleri’ne bağlanıyor, Emniyete paralel neşter

Yeni iç güvenlik tasarısı emniyet ve jandarma teşkilatını da yeniden yapılandırmayı amaçlıyor. O düzenlemeler de şöyle:

KOLEJLER KAPANIYOR

İlçelerde, ikinci sınıf emniyet müdürü rütbesinde, yönetim tecrübesi daha fazla ve daha tecrübeli olan personel görevlendirilecek. Tasarının yasalaşmasıyla polis kolejleri kapatılacak. Öğrenciler, MEB’e bağlı denk okullara aktarılacak. Güvenlik birimleri fakültesi ise polis amir eğitim merkezine dönüştürülecek.

RÜTBE ALAMAYAN EMEKLİ OLACAK

Beş yıl içinde bir üst rütbeye terfi edemeyen emniyet amirleri ile dördüncü, üçüncü ve ikinci sınıf emniyet müdürleri emekli edilecek. Birinci sınıf emniyet müdürleri için ise bu süre altı yıl olacak. Polis alımında yaş sınırı 28’den 26’ya düşürülüyor.

İÇİŞLERİ ATAYACAK

Jandarma, idari işlerde tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak. Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki general rütbesinde olmayan daire başkanları ile il ve ilçe jandarma komutanlarını İçişleri Bakanı atayacak. Sahil güvenlik komutanlığı için de aynı düzenlemeler geçerli olacak.

KİRALIK ARACA YAKIN TAKİP

Birçok terör olayında kiralık araç kullanılması nedeniyle bu konuda da bir düzenleme yapıldı. Bu araçlara coğrafi yer tanımlama sistemi kurma zorunluluğu getiriliyor.

UYUŞTURUCU CEZALARI

Bonzai uyuşturucu kapsamına alındı. Bulunduran, satan, imal edenlere 20 yıl ile 30 yıl aracında hapis cezası verilecek.