INFORMATION

Antalya’da düzenlenen 19. Eğitim Şûrası’nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; eğitimcilere anlamlı mesajlar verirken, paralel yapıya, yargı kurumlarına ve vesayetçi zihniyete sert sözlerle yüklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili Yüksek Mahkeme’nin kararını 2-3 hafta içinde vereceği yönündeki açıklamalarını eleştirdi ve “Egemenlik, bürokrasinin değildir, egemenlik yargı bürokrasisinin, askeri bürokrasinin değildir, egemenlik Anayasa Mahkemesi’nin de değildir. Egemenlik milletindir” dedi.

NİTELİKLİ ÖĞRETMENİNİZ OLMADIKTAN SONRA BURADAN NETİCE ALMANIZ MÜMKÜN DEĞİL

Erdoğan, Antalya’da düzenlenen 19. Milli Eğitim Şûrası’nın açılışında yaptığı konuşmada, şûranın öğrenci, öğretmen ve eğitim camiası için hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, bütün öğrencilerin rahat, huzurlu olacağı, kendilerini güvende hissedecekleri bir eğitim öğretim sisteminin inşa edilmesinin önem arz ettiğini belirterek, “Sadece öğrencilerin değil öğretmenlerin, velilerin ve eğitim öğretim camiasının da artık yerleşik bir yapı içerisinde, öngörülebilir bir sistemle, aynı zamanda huzur ve güven ortamına kavuşmaları gerekiyor” dedi. Eğitim ve öğretimin hayat boyunca devam eden, yaşayan canlı bir süreç olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Değişim, eğitim öğretimin zaten ruhunda, özünde vardır. Yeni bilgiler, yeni şartlar ortaya çıktıkça, ihtiyaçlar yenilendikçe eğitim öğretimin de değişmesi son derece tabiidir. İstediğiniz kadar müfredatı kaliteli, güçlü yapın, nitelikli öğretmeniniz olmadıktan sonra buradan netice almanız mümkün değil” diye konuştu.

DEDE EFENDİ’Yİ, ITRİ’Yİ TANIMAYAN, NEŞAT ERTAŞ DİNLEMEYİ HAKİR GÖREN GENÇLERİMİZ VAR

Erdoğan, konuşmasında eğitim sisteminde yaşanan sorunlara da değindi.

“(Einstein kimdir) deseniz, her gencin söyleyecek bir ya da birkaç cümlesi vardır. ‘İbni Sina kimdir’ deseniz çoğunun bu ismi hiç duymadığını görüyorsunuz” diyen Erdoğan, “Yabancı pop şarkıcılarının adını ezbere sayan ama Dede Efendi’yi, Itri’yi tanımayan Neşat Ertaş dinlemeyi hakir gören, kendi sanatçısından maalesef utanan gençlerimiz var. Bizim öğrencilerimiz elbette Einstein’ı öğrenecek ama bunun yanında İbni Sina’yı da öğrenmeli. Beethoven’ı öğrendiği kadar bizim öğrencimiz Itri’yi, Dede Efendi’yi de öğrenmeli, tanımalı, bilmeli, dinlemeli” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİ AT GİBİ YARIŞTIRAN SİSTEME TAHAMMÜLÜMÜZ OLAMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, taklit eden ve takip edenin her zaman bir adım geride kaldığını hatırlatarak, “Biz kendi değerlerimizle, kendi özümüzle, kendi tarih ve medeniyet birikimimizle biz olacağız, o şekilde biz kalacağız. Eğitimi insan formatlama aracı olarak kullanılmasına bizim tahammülümüz olamaz, aynı şekilde öğrencileri adeta at yarışındaymış gibi birbiriyle yarıştıran sisteme bizim tahammülümüz olamaz” dedi.

İHANET ÇETELERİNE ADAM DEVŞİRİYORLARDI

Erdoğan konuşmasında paralel devlet yapılanmasını da eleştirdi ve “Bir grup, dershaneler uğruna ülkeyi ateşe atmaktan, ülkeyi yangın yerine çevirmekten kaçınmayacağını herkese gösterdi. Niye? Oradan ihanet sistemlerine para devşiriyorlardı, oradan ihanet çetelerine adam devşiriyorlardı. Siz bu kirli çarka çomak soktuğunuzda da en ağır iftiralara, ithamlara, hatta darbe girişimlerine maruz kalıyorsunuz” dedi.

DERSHANE SORUNU 2015 EYLÜL’DE BİTİYOR

Erdoğan, şunları söyledi:
“O orada tezgahını koruyacak, adeta Anadolu’nun, Trakya’nın yoksul, gariban insanının kanını emecek, emeğini sömürecek, siz bu zulme karşı çıktığınız için iftiralara, ithamlara, darbe girişimlerine maruz kalacaksınız. İşte biz buna boyun eğmedik. Yoksulun sırtından geçinen bu şebekeye karşı kararlı şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Allah’ın izniyle de bu dershane sorununu artık Türkiye’nin gündeminden çıkardık, çıkarıyoruz. 2015 Eylül, bitiyor.”

DARBE ÜRÜNÜ KURUMLAR, ÇIKIP DA SİYASETE HİZA VERMEYE YELTENEMEZ

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın seçim barajına yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

“Egemenlik, bürokrasinin değildir, egemenlik yargı bürokrasisinin, askeri bürokrasinin değildir, egemenlik Anayasa Mahkemesi’nin de değildir” diyen Erdoğan, “Egemenlik milletindir. Hiç kimse, hiçbir kurumu, kendisini, milletin üzerinde, milletin meclisinin üzerinde, özellikle de siyaset kurumunun üzerinde görmemelidir. Hiç kimse şahsi hırslarına yenik düşerek, kendi şahsi istikbal ve ikbal gayesinin peşine düşerek millete, Millet Meclisi’ne ve siyasete istikamet çizemez, tehdit ihtiva eden ifadelerde bulunamaz. 1960 Türkiye’sinde değiliz. Darbe ortamında hiç değiliz. Darbe ürünü kurumlar, çıkıp da siyasete hiza vermeye yeltenemez” dedi.

YERLİ BİR EĞİTİM ÖĞRETİM SİSTEMİ

Erdoğan, Türkiye’nin kitap ve kuru bilgi yüklenmiş, dogmatik zihinlere değil, özgür ve özgürlükçü, demokrasiyi ve milli iradeyi içselleştirmiş, özümsemiş bireylere, yöneticilere, yargıç ve yüksek yargıçlara ihtiyacının olduğunu belirterek, “Yeni Türkiye inşallah altyapısı güçlü, muhtevası güçlü, özgürlükçü, evrensel olduğu kadar yerli bir eğitim öğretim sistemiyle mümkün olacaktır” diye konuştu.

‘EĞİTİMDE İMKAN VE FIRSATLARI ARTIRACAĞIZ’

19. Milli Eğitim Şurası’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise, “Hiç şüphe yok ki ülkemizin genç nüfusunu stratejik bir avantaja dönüştürmek, onlara kazandıracağımız niteliklerle doğrudan ilgilidir. Bunun için eğitim kurumlarımızın imkan ve fırsatlarını en geniş biçimde başta öğretmen ve öğrenciler olmak üzere bütün eğitim paydaşlarına sunulduğu yerler olmasını sağlamak zorundayız. Okul zorbalığı vandalizm, hırsızlık, ihmal ve istismarlar gibi istisnai de olsa bu tür yönelimler konusunda paydaşlara düşen sorumluluklar neler olmalıdır, bu ve benzeri sorulara cevap vermek durumunda olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Şurada alınan kararlar, tavsiye niteliği taşıyor. Şura 6 Aralık’ta sona erecek.

ŞÛRA’NIN KARARLARINI İSTİŞARE EDECEĞİZ

Milli eğitimin nabzının beş gün boyunca Antalya’da, şûrada atacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şûra gündemindeki konuların Türkiye’deki hemen her aileyi çok yakından ilgilendirdiğini, bu konu başlıklarıyla ilgili nihai istişarelerin yapılacağını ifade etti. Erdoğan, “Umuyorum ki oldukça önemli, isabetli ve hayırlı kararlar alınacak” dedi.