Bu yazımda bir çok insanın sadece imtihan diyebilmekle yetindiği bu sorunun cevabını sizlere aktarmaya çalışacağım.

Gerçekten cevabını tam olarak bulamadığımız, Ana Kaynağımız olan Kur’an’ı Kerimde

  • “Ben İnsanları ve Cinleri yalnız Bana kulluk etsinler diye Yarattım.” (Zariyat 56)

Ayet’i ile cevap vermekle yetinilen ama bir çok kimsenin bunun yüzünden din değiştirip çeşitli felsefi akımlara girmesi İslam Aleminin gerçekten çok büyük bir yarası ve müslümanların eksikliğidir.

  • “Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim” (Acluni, II, 132)

Rivayet’inin üzerinden yola çıkarak  Allah’ü Teala’nın insanlara verdiği – Kendini gösterme isteğini anlatacağız.

Bilindiği üzere insanoğlu kendindeki güzellikleri göstermek amacı ile  saçına şekil vererek dışarıya çıkması, arkadaşlarına yeni aldığı bir cihazı göstermesi, çok bilgili görünmek istemesi, etrafı tarafından sevilerek ilgi toplamak istemesi gibi  bir çok şekilde kendinde ki güzellikleri gerek kendinde görmek gerek başkalarına göstermek gibi çok müthiş bir isteği ve ihtiyacı vardır.
Bu istek Bediu-z zaman(Said-i Nursi) hazretlerine göre  Allah-ü Teala’nın insanlara neden yaratma ihtiyacı duyduğunu anlayıp, idrak edebilmesi için verilmiştir ve bir imtihan vesilesidir.

  • Her cemâl ve kemâl sahibi, kendi cemâl ve kemâlini görmek ve göstermek ister (Risale-i Nur – Sözler – On birinci Söz)

bu söz ile Allah’ü teala’nın insanoğlunu yaratıp, kendinde olan güzellikleri onlar üzerinde görmek, göstermek ve kendini sevdirmek için onlara bu hazinelerini açmasını açıklıyor.

Kendindeki gizli hazineleri, gizli ilimleri insanoğluna bildirmek onların bunlar karşısında ne yapacağını, nasıl davranacağını görmek ve onlarında görmesini sağlamak için bu kainatı muazzam ilimlerle kuşatıp yaratan KENDİNDEN bize üflediği ruhundan sirayet eden bu özelliğin en küçük bir nevini insanoğluna bildirerek aslında kendinde ihtiyaç olarak bulunmuş bu durumu sorgulayan özgür iradeli kullarına bildiriyor.

Ne gariptir ki Herkesin aklı ve adalet duygusu bunu düşünemez başka biri imtihan dediği an bu onun için çok büyük bir cevaptır ve onu yeterince tatmin eder. Ama öyle de kullar vardır ki Allah-ü Teala sadece onlara bu halini gösterebilmek için onlara bu aşırı sorgulama isteğini bahşeylemiştir. Bundan dolayı sorgulaması fazla olanlara aslında kızmamalı haddi aşmamak şartı ile onların düşünce yapısına özenebiliriz.

Umarım ki bu konudaki büyük vesveselerinize bu küçük yazımız yardımcı olabilmiştir.

Herşeyi bir hikmete binaen yaratan ve bunu insanoğlunun anlayabileceği şekilde kullarına farklı şekillerde aktaran herkesin farklı farklı ruh hallerine göre farklı zamanlarda farklı şekillerde tatmin eden Allah’a hamd olsun.

İleride daha detaylı makaleler ile karşınızda olmaya çalışacağım. Mutluluk ve Selametle kalın…