INFORMATION

İslam’da müzik ele alınması gereken çok uzun bir o kadar da anlaşılabilinir bir konudur.

İlk yazımda ele almak istediğim, müziğin yaratılıştan kötü olmadığı, insanların iradesine indiği vakit sonradan şekillenip haram-yasak kimi alimlere göre de mekruh hükmünü almasıdır.

“İnsanlardan bazıları Allah yolundan saptırmak için boş sözü satın alırlar.”Lokman 6

Yandaki Ayet’i Kerime’den yola çıkarak Abdullah İbn-u Mesud (Allah ondan razı olsun)  bu Ayet’i kerimenin müzik ve onunla beraber eklenen ahenkli sözler hakkında olduğunu savunmuştur. (İbn-i kesir Tefsiri 6 / 333)

İnsanların ruhunu rahatlatan, bir o kadarda içeride ki dışarıya çıkma potansiyeli olan duyguları ortaya çıkartan bir sanatın neden dinimizce hoş görünmediğini düşündüm araştırdım.

İnsan vücudunun bir çok özelliği hala açıklanamamıştır. Modern Tıp bile bu konu da temel açıklamalar ile yetinmiştir. Hepimizin tanık olduğu bir tespitten yola çıkmak istiyorum. 2 Yıl önce arkadaşımızın evinde dinlediğimiz bir şarkının melodisini bugün tekrar dinlediğimiz vakit ruhen ve aklen oraya gittiğiniz olmuştur, nasıl oluyor ki okuduğu ve duyduğu bir şeyi 3 güne unutan beyin bunu unutamıyor, ruhu bile sanki ilk dinleyişiymiş gibi canlanıyor.

Bunun tek açıklaması müziğin beyinde bıraktığı etkidir, annemizin söylediği herhangi bir söz veya okuduğumuz herhangi bir uyarı beynimizde bu kadar etki bırakmıyor, bunun sebebi müziğin beynin kortex yapısının tamamına yakınını meşgul etmesi ve ruh halini değiştirebilecek etkiye sahip olmasıdır.

İslam dini Ruh halinin sabit kalmasından, insanoğlunun sürekli fikir değiştirmesinin ve kararsız olmasının acizlik olduğunu Yaratan aracılığı ile bildirmiş olup. Mü’minin kalbinin frekansının değişmesinin onu kötü ve farklı yerlere itebileceğini bize bildirmektedir.

İslam insanları araştırmaya ittiği için bu ve bunun gibi bir çok konu askıya alınmış ve alimlerin ve bireylerin araştırması için meydana konulmuş, açık ama gizli olan hazinelerdir.

Müziğin haramlığı insanoğlunun sürekli kararsızlık veya ruh halinin değişip aciz durumuna düşmemesi için olduğunun ihtimali olduğu gibi, eskiden musiki aletlerin genelde bayanların ifşa olmuş(Kıyafetsiz) oynatıldığı yerlerde çalındığı ve o dönemin zihniyetinde müziğin böylece kötü yollara sürüklediğinin bilinmesini isterim.

Her açtığımız site de zinanın numunelerini gördüğümüz gibi eskiden zinaya ulaşmanın zorluğu ile şimdi zinaya ulaşmanın zorluğu göz önünde bulundurulur ise aynı şekilde müzikte bunu kapsar.

Amaç ruhun korunması ve sürekli farklı hallere girmemesi içindir, mesela psikoloji sorunlarını atlatmış bir kimse o sorunların yaşandığı dönemde dinlediği bir parçayı dinlerse bu onu hastalığının yaşandığı tarihe götürebilir, buda insanoğlunun yaşam kalitesini azaltan döngülere sebep olur.

Müziğin kısıtlanmasının bir sebebininde bu mantıklı açıklama olduğunu düşünüyor ve bu konuyu gözden geçirmenizi temenni ediyorum.

Her şeyi bir hikmetle  Yaratan Rabbimiz, bizleri ilmi ile kuşatıp, gizli hazinelerini gösterdiği kullarından eylesin.