İnşaat sektörü ülkenin lokomotifidir. İçerisinde bulundurduğu zengin kalem çeşidi ile ülkenin en önemli sektörüdür. Bu sektör ne kadar canlı olursa ülke ekonomisi de o kadar canlı olur. Bu sektör ne kadar hareketli olursa şehirde o kadar hareketli olur.

Müteahhit daire yapar ve satar. Taşeronlarına ödemelerini yapar. Taşeronlar işçilerine, işçiler esnafa derken para elden ele gider. Bu sektördeki para akışı ne kadar iyi olursa milletin yüzündeki tebessüm de o kadar çok olur.

Konya’da kaliteli iş yapan büyük müteahhit sayısı oldukça fazla. İnsanların güvenini kazanmış, temelden ev satma konusunda sıkıntı çekmeyen bu firmalar için söylenebilecek tek kelimemiz olamaz. Onlar gün geçtikçe çıtayı daha da yükselterek yeni projelere imza atmaya devam ediyorlar. Allah yardımcıları olsun.

Fakat anlamakta zorluk çektiğim bir husus var. Emlakçıda inşaat yapıyor, Sarrafta inşaat yapıyor, petrolcüde inşaat yapıyor. Kendi işinin dışında inşaat sektörüne girmeyen kalmadı. İnşaatta eleman çalıştıran kalıpçıydı, demirciydi, mobilyacıydı bunların yaptığı inşaatlardan daha bahsetmedim bile… Bu işe bir son verilmesi şart oldu. Hükümet her kanunla zorlaştırdığı bu sektöre el atmalı ve kademeli inşaat yapma yetkisi vermelidir.

Her aklına gelenin çukur kazıp inşaat yapma devri bitmelidir! İşini düzgün yapmayan, zamanında teslim yapamayan ve kendisini müteahhit olarak tanıtan kişiler yüzünden insanların güvenleri oldukça sarsılmıştır. Kötü emsal teşkil edecek işler diğer firmaları da zorlamaktadır. Büyük firmaların müşteri kaybetmesi söz konusu olmaz ama yine de insanlar eskisi kadar rahat değiller.

Benim kendi kişisel düşüncem şudur ki;

Müteahhitlik Belgesi olmadan inşaat yapılamaması ve bu belgelerinde sınıflandırılarak herkesin gücü nispetinde iş yapabilmesi gerekmektedir.

Bu belgede bakkaldan alınır gibi alınamamalıdır.

İnşaat yapmak için ruhsat almak yeterli olmamalıdır.

Yapılacak olan işin miktarına göre süre koyulmalı, bu süre zarfında yapılamayan inşaatlara devlet tarafından el koyulmalıdır.

İnşaat yapacak kişilerden İş Bitirme Belgesi istenmelidir.

Bu adam bundan önce kaç inşaat yaptı, zamanında yapabildi mi? Bunların hepsinin kayıt altında tutulması gerekmektedir.

Arsa sahiplerinin üzerinden inşaat yapanlara asla müsaade edilmemelidir.

Bu şekilde inşaat yapanların resmi bir sorumluluğu olmadığından her türlü vergi borcu mal sahiplerine kalmaktadır. Dolayısı ile inşaatı yapanın maliyeti azalırken diğer firmalardan daha ucuza mal etmiş olmaktadır.

Devletin bu konu üzerine ciddi manada gitmesi demek gerçek müteahhitlerin işlerine devam etmesi, çürüklerinde temizlenmesi anlamına gelir. Bu konuda atılacak ciddi adımları işinin arkasında duran tüm müteahhitler destekleyecektir.